Choć do niedawna aparaty ortodontyczne stanowiły raczej wstydliwy element jamy ustnej, to obecnie ten trend przemija. Z usług ortodontów korzysta coraz większa liczba osób, wśród których nadal dominują dzieci. Wady zgryzu zgłaszane przez pacjentów to nie tylko zbyt wielkie odstępy między zębami lub brak miejsca na wyrastanie nowych zębów. Często zgłaszane problemy dotyczą krzywego wyrastania zębów, czy ogólnych problemów z kształtem szczęki. To właśnie w tej kwestii pomocny jest aparat ortodontyczny.
Kiedy jest to konieczne?
Sam aparat dentystyczny może być nakładany nawet na zęby dzieci. Pierwsze problemy zgłaszane są przez rodziców najczęściej w momencie wymiany zębów mlecznych na stałe. To właśnie wówczas wyrastające zęby nie mają odpowiedniego miejsca na swój wzrost i powodują nieestetyczne przesunięcia. Aparaty na zęby niwelują te wady i powodują, że szczęka odzyskuje naturalny kształt, a zęby powracają do prostego wzrostu. Sam aparat na zęby poprzedza seria wizyt, które mają ustalić szczegółowe zmiany, które zaszły w jamie ustnej.
Jakie są rodzaje aparatów?
Wykorzystywane przez ortodontów aparaty dzielą się na dwie grupy. Aparat ruchomy jest często dedykowany dzieciom, które nie mają wyrzniętych wszystkich zębów stałych. Składają się one z cienkich drucików nakładanych na zęby oraz kolorowej nakładki na podniebienie. Aparat stały nie nadaje się do regularnego wyjmowania, ponieważ jego montaż i zdjęcie odbywa się bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. W zależności od potrzeb aparat ten może być mniej lub bardziej widoczny.
Moje dziecko ma ruchomy aparat z kolorowymi wkładkami. Chętnie zakłada.
Dla zdrowia wszystko.