Problemy zgłaszane przez pacjentów w gabinetach stomatologicznych nie dotyczą jedynie chorób zębów. Czasem dolegliwość dotyczy samego zgryzu, którego układ jest nieprawidłowy. Gabinet ortodontyczny ma za zadanie właściwie rozpoznać określoną wadę i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Ta uzależniona jest od wielu czynników, do których zaliczyć można wiek pacjenta oraz liczbę wyrzniętych zębów. Co warto wiedzieć na temat ortodoncji?
Droga po zdrowy uśmiech
Lekarz ortodonta zajmuje się szeroko pojętymi wadami zgryzu. Mogą być one zarówno nabyte, jak i wrodzone u pacjentów w każdym wieku. Najczęściej klinika stomatologiczna proponuje serię wizyt, podczas których dokładnie rozpoznaje się przyczynę problemu, wykonuje odlew zgryzu i wykonuje specjalistyczny aparat. Leczenie nieprawidłowo wyrastających zębów może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, a ci, którzy swoją kurację rozpoczną przed 12 rokiem życia mogą liczyć na refundowane wizyty w klinikach ortodontycznych.
Specjalistyczne narzędzia pracy
Podczas zabiegów ortodoncja korzysta ze specjalistycznych narzędzi pracy. Potrzebne są one do zdejmowania odlewu szczęki, a następnie przygotowywania specjalistycznego aparatu ortodontycznego. W zależności od potrzeb spełnia on różne funkcje, do których należy między innymi ściąganie zębów, między którymi znajdują się nieestetyczne odstępy. Pacjent ma możliwość założenia stałego aparatu ortodontycznego, bądź jego ruchomej wersji. W każdym z przypadków duże znaczenie ma wskazanie lekarza o najskuteczniejszej metodzie leczenia.
Sama nosiłam aparat jako dziecko, dobrze wspominam.
Ja mam 20 lat i właśnie zakładam aparat.