Szczególne przypadki problemów zgłaszanych dentystom przez pacjentów wymagają dokładnego obrazowania wnętrza żuchwy za pomocą specjalistycznych urządzeń. Prześwietlenie zębów stosuje się często w celu wykrycia niewyrzniętych zębów, czy nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Zleca je specjalista, który planuje dodatkową ingerencję w układ szczęki i musi doskonale rozpoznać się w ogólnym stanie pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Prześwietlenie uzębienia

Diagnostyka radiologiczna to dział medycyny, który zajmuje się szczegółowym obrazowaniem ciała. Wykonuje się ją za pomocą promieniowania rentgenowskiego, stąd popularnie zabieg ten określa się rtg zęba lub rtg zębów. W przypadku wykonywania zdjęcia rentgenowskiego szczęki specjaliści wykorzystują maszynę, która nazywa się pantomogram. Wykonywane w ten sposób obrazowanie jest szczegółowo analizowane przez dentystę, który sprawdza, czy wewnątrz żuchwy nie ma zębów zatrzymanych lub nie ma widocznych oznak powstawania próchnicy. Są to istotne informacje z punktu widzenia dalszego leczenia pacjenta.

Pomoc dla stomatologa

Wykonane zdjęcie pantomograficzne jest dużym udogodnieniem dla pracy stomatologa. Najczęściej pacjent zostaje skierowany do specjalistycznej przychodni, która zajmuje się wykonywaniem diagnostyki radiologicznej, by następnie udać się na kolejną wizytę do dentysty z gotowym obrazem swojej żuchwy. Zdjęcie panoramiczne, bo właśnie taki charakter ma zdjęcie wykonywane zębom pokazuje stan ogólny uzębienia pacjenta i otaczających go tkanek.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...